fbpx

I weekenden slog Eilish McColgan den britiske 5 km-rekord ved ASICS’ Meta : Time : Trials med en tid på 14:45.

Løberne.dk var med da ASICS tillige præsenter deres nye Metaspeed EDGE+ sko.

Over 70 elite ASICS-atleter – og verdens 20 førende løbemedier (inklusiv løberne.dk) deltog i World Athletics certificeret META : Tid : Forsøg i den spanske by Málaga, udvalgt for sit løbevenlige klima, flade terræn og lavtrykshøjde. Inspireret af tidskørslerne i Tour de France blev løbere udfordret til at slå deres personlige bedste (PB’er) over 5 km, 10 km og halvmaratonløbsdistancer.

I alt blev der registreret fantastiske 4 nationale rekorder og 27 PB’er af atleter ved mærkets topbegivenhed, hvor 37 % af løberne til start opnåede deres hurtigste tid nogensinde for de respektive distancer.

Resultater:

MIXED

Half Marathon

 

NAME NATIONALITY TIME
Yeshi Kalayu ETH 1:07:30 (PB)
Sharon Kemboi KEN 1:08:08
Beatrice Jepchirchir Cheserek KEN 1:08:10
Beatrice Jepkemei Cheburet KEN 1:10:41 (PB)
Julia Mayer AUT 1:11:13 (NR) (PB)
Natasha Cockram GBR 1:11:30
Valdilene Dos Santos Silva BRA 1:15:02

 

10k

 

NAME NATIONALITY TIME
Vicoty Chepngeno KEN 31:39
Sarah Lahti SWE 31:55
Cynthia Chemweno KEN 31:58
Fionnuala McCormack IRL 32:19
Katharina Steinruck GER 32:26
Jill Holterman GER 32:27
Makenna Myler EUS 32:28
Laura Mendez Esquer ESP 32:46 (PB)
Sammary Cherotich KEN 32:49 (PB)
Emma Bates USA 34:44

 

5km

 

NAME NATIONALITY TIME
Eilish McColgan GBR 14:45 (PB & NR)
Naomi Chepngeno KEN 14:57 (PB)
Mekdes Woldu FRA 15:16 (PB & NR)
Edith Chemjor KEN 15:42
Charlotte Arter GBR 15:43
Carla Dominguez Torner ESP 15:47 (PB & NR)
Ludovica Cavalli ITA 15:51 (PB)
Laura Hottenrott GER 16:04
Rebecca Lonedo ITA 16:05 (PB)
Leila Hadji FRA 16:11
Flavie Renouard FRA 16:14 (PB)
Cristina Ruiz ESP 16:37 (PB)
Chui Ling Goh SGP 17:08 (PB)

 

MEN

 

Half Marathon

 

NAME NATIONALITY TIME
Mohamed Reda el Aaraby MAR 59:54 (PB)
Wilfred Kimtei KEN 59:56
Alfred Kipchirchir Mukche KEN 59:56
Vincent Ngetich KEN 1:00:00 (PB)
Dominik Ngeno KEN 1:01:26
Tsegaye Getachew ETH 1:01:51
Callistus Kimutai KEN 1:01:55 (PB)
Peter Kipsirat KEN 1:01:57 (PB)
Haimro Alame ISR 1:03:01
Jeisson Suarez COL 1:03:45 (PB)
Ed Goddard AUS 1:03:46
Koen Naert BEL 1:03:46
Adrian Lehmann SUI 1:04:32
Ederson Vilela Pereira BRA 1:05:41
Damiam Kabat POL 1:06:25
Lahsene Bouchikhi BEL 1:07:29
Merhawi Ghebresalassie ERI 1:11:13

 

10k

 

NAME NATIONALITY TIME
Tsegay Kidanu Reda ETH 27:14 (PB)
Boniface Kibiwott KEN 27:23
Patrick Mosin KEN 27:31 (PB)
Geoffrey Kipchumba KEN 27:41 (PB)
Vicent Kiprotich Kibet KEN 28:05
Juan Antonio Perez Moreno ESP 28:30
Zane Robertson NZL 28:32
Richard Ringer GER 28:42 (PB)
Adam Nowicki POL 28:44 (PB)
Mathew Kibet Kibarus KEN 28:57
Arkadiusz Gardzielewski POL 29:18
Napoleon Solomon SWE 30:04
Josh Griffiths GBR 30:16
Roberto Sanchez Mantecon ESP 30:41
Jorge Blanco ESP 31:59
Ayad Lamdassem ESP 32:47

 

 

5km

 

NAME NATIONALITY TIME
Mohamed Katir ESP 13:20 (PB)
Felix Bour FRA 13:41
Simon Boch GER 13:41
Pietro Riva ITA 13:43 (PB)
Etienne Daguinos FRA 13:53
Louis Gilavert FRA 13:59 (PB)
Mohamed-Amine Kodad FRA 14:00
Leo Bergere FRA 14:08
Abdelhamid Zerrifi FRA 14:29
Mustafa Selmi