Oversize-skoene vinder frem

Hvordan er det at løbe i sko med en ekstra stor sål, og giver det overhovedet nogen mærkbar effekt? Det er der måske endnu ikke så mange løbere, der kan svare på, men der bliver flere og flere.

Kære løber, der er ikke noget at sige til, at du muligvis er en smule forvirret, når det kommer til udviklingen inden for løbesko. Først skulle vi løbe med sko med den rette støddæmpning, som også tog højde for, hvorvidt vi overpronerer, subpronerer eller løber neutralt. Ok, det var til at forholde sig til, men pludselig skulle så vi glemme alt det, vi lige havde lært. Nu skulle skoene ikke længere have gode kraftige såler med støddæmpning, og hvorvidt vi overpronerede eller ej spillede ikke længere den store rolle. Skoene skulle i stedet være så flade som overhovedet muligt – minimalistbølgen havde ramt store dele af løbeverdenen, og den har bestemt ikke sluppet taget.

En ny tendens
Der findes stadig rigtig mange, som dyrker det ‘naturlige’ løb, altså lidt forsimplet sagt løb i minimalistsko. Nogle foretrækker fivefingers, og andre løber i bare tæer, men langt de flest hælder til minimalistsko. Fælles for dem er, at løbesko med støtte og støddæmpning hører fortiden til. Som løber bliver man alle steder fra bombarderet med, at det naturlige og minimalistiske løb er den rette vej frem, hvis du gerne vil løbe hurtigere og uden skader. Hele set-uppet er selvfølgelig lidt ekstremt beskrevet, men det er de tendenser, der har været de seneste år – glem dine gamle løbesko og alt, hvad du har lært, og begynd at løbe mere minimalistisk. Det var dog ‘dengang’, og en ny tendens vinder nu mere og mere frem, sideløbende med at der stadig produceres masser af minimalistsko. Nu skal skoene være oversize, og netop salget af oversizesko er det mest stigende på det amerikanske marked for løbesko.

Oversizesko – hvad er nu det?
Hoka var de første, der tilbage i 2010 meldte sig på banen med en sko, der var overdimensioneret. Den var udstyret med en meget kraftig sål og hæl – altså fuldstændig modsat minimalistlinjen. Skoen er især siden blevet et hit i ultramiljøet, hvor mange løbere er glade for den ekstra støtte, skoen giver. Der er dog en klar tendens til, at flere og flere løber kigger mod sko som Hoka, og netop salget af oversizesko er steget gevaldigt på det amerikanske marked. Det har også fået en masse andre skoproducenter til at interessere sig for oversizesko, og mærker som Skechers, Altra, Vasque, New Balance og Pearl Izumi har arbejdet på at lancerer oversizesko på det amerikanske marked i begyndelsen af 2014. Så det er formentlig bare et spørgsmål om tid, før de danske løbebutikker også tilbyder et væsentlig større udvalg af oversizesko.

Hvorfor skal det nu være oversizesko?
Der er selvfølgelig flere forklaringer på, hvorfor det lige netop er nu, at oversizeskoene for alvor begynder at vinde frem. For det første har udviklingen af forskellige materialer stor indflydelse. Sålene på oversizeskoene er store, og for 10 år siden ville de alene have vejet godt over 500 gram. Dermed ville man stå med en sko, der var alt for tung til at løbe i. Nu kan sålene dog laves i materialer, der er så lette, at skoene ikke vejer mere, end hvad ‘almindelige’ løbesko vejede for fem til 10 år siden. Med til at holde vægten nede på et acceptabelt niveau er også, at materialerne alle andre steder på skoen er blevet lettere. Hele minimalistbølgen, som stadig brøler derudaf, spiller nok også en indirekte rolle. For rigtig mange løbere har fundet ud af, at deres krop ikke kun kan holde til at løbe i minimalistsko, og de har ikke tålmodigheden til at opbygge den nødvendige styrke i led, sener og muskler – og her kan oversizeskoene netop tilbyde det helt modsatte.

Hvad er fordelene ved oversizesko?
Fortalerne for oversizeskoene hæfter sig især ved, at de er yderst skånsomme for kroppen. Den ekstra støtte er rigtig god for løbere, som har en tendens til at få ømme knæ og øm ryg, og oversizeskoene giver en blød, flydende følelse, når du løber derudaf. De store bløde såler og den ekstra støtte er desuden også med til at nedsætte restitutionstiden efter de lange løbeture, da slitagen på kroppen nedsættes markant, da sålen tager rigtig mange af de stød, der sendes op igennem kroppen under løb. Et andet element, fortalerne for oversizesko hæfter sig ved, er hele idéen om, at skoen skal sende den energi, der genereres under løb, tilbage til kroppen. Her skulle de bløde såler og affjedringen give en markant fordel i oversizeskoene. Alle disse fordele har som nævnt tidligere fået flere og flere løbere til at løbe i oversizesko, måske ikke hver gang, men som afveksling, og det har fået skoproducenterne til at fatte interesse for markedet for oversizesko, så vi nu ser et mindre boom i antallet af forskellige sko med store såler.

Hvad er ulemperne?
Det er dog selvfølgelig med oversizetrenden, som det er med minimalisttrenden, den har sine fortalere og modstandere. Modstandere har en række af argumenter for, at det er en dårlig idé at løbe i oversizesko, og mange af deres argumenter er endnu heller ikke afprøvet godt nok til, at man kan afgøre, om de har ret eller ej. Et af argumenterne imod oversizeskoene er, at hvor man ved at løbe i minimalistsko træner muskler og sener i fødderne, læggene og underbenene, så vil den enorme støtte og stødabsorbering i ovesizeskoene have den modsatte effekt – hvor man altså bliver svagere i fødder, ankler og underben, fordi de ikke trænes.

Der peges ligeledes også på, at der er øget risiko for at vrikke om på fødderne på grund af den høje sål, som giver dårlig kontakt med underlaget. Netop kontakten med underlaget er et vigtigt nedslagspunkt i debatten. For et andet argument går på, at man ved at løbe i oversizesko mister kroppens biomekaniske evne til at reagere på underlaget. Kroppen og dens naturlige evner er i det hele taget et vigtigt fokuspunkt i hele debatten, og et vigtigt argument imod den nye trend er netop, at det ikke hjælper at snyde kroppen, den er nødt til at vende sig til at løbe, hvilket den ikke gør i en oversizesko.

Der er altså masser af argumenter for og imod oversizeskoene, men faktum er, at det er en trend, der vinder mere og mere frem, og vi vil som løbere se flere og flere oversizesko på hylderne i fremtiden ved siden af udvalget af minimalistsko.