Strømpe og 3d teknologi i nytænkende løbesko

Det er nok de færreste, der ved det, men familien bag det brand, vi i dag kender som Reebok, har arbejdet intenst med løb siden 1895, hvor grundlæggeren Joseph William Foster var en af de første i verden til at lave en pigsko til eliteløbere. Reebok som eget brand stammer fra 1958, hvor grundlæggerens to børnebørn, Joe and Jeff Foster, bestemmer sig for at have et mere signifikant navn og omdøber brandet efter en afrikansk gazelle. Så selvom Reebok i 80’erne blev indbegrebet af den nye fitnessbevægelse – og det er nok også inden for fitness, at de fleste danskere har stødt på Reebok – så har løb også altid været en stor del af Reeboks selvforståelse.

Reebok Floatride Run Ultraknit, som vi har testet, er en af deres helt nye store satsninger inden for løb. Det er en neutral let fleksibel allround løbesko med et 8 mm drop. Der er flere spændende nyheder ved skoen. Det ene er Floatride Foam teknologien, som er Reeboks nyeste teknologi, som er blevet introduceret for første gang i denne sko og giver en særlig støddæmpning med et – ifølge Reebok – optimalt mix af en let sål, der samtidig er responsiv. Derudover har den en yderkonstruktion med en særlig Liquid Factory 3D-printet hæl- og ‘snørebåndsholder’, som – sammen med en blød hælkappe af skum – sikrer en god stabilitet og balance i såvel afsæt som landing.

Overdelen er lavet med den såkaldte Ultraknit teknologi, som er strikket i ét stykke uden sømme og med særlige zoner, der skal hjælpe med at give den bedste support og samtidig være åndbar og fleksibel, som det også ses inden for løbestrømper. Skoen er således en slags hybrid mellem en strømpe og en løbesko – og det lave skaft er med til at give en ekstra øget bevægelsesfrihed. Skoen fås i flere forskellige farver.

Konklusion
Der er ingen tvivl om, at dette er noget af det mest nytænkende, vi har set inden for løbesko de seneste par år, hvor måden at tænke skoens sammensætning bliver udfordret. Om man er til løbesko med sok eller ej er til stor debat – også her på redaktionen. Personligt synes jeg, at det fungerer rigtig godt i Floatride Run Ultraknit-udgaven. Pasformen er en anelse mere løs i det end en klassisk løbesko og er derfor ikke til dig, der har brug for meget støtte. Vi havde dog nogle rigtig gode løb i den – og hvis man vil have mere fasthed rundt om anklen, kan man bruge det 3D-printede net som det ekstra ‘hul’ til at få et fastere hold.

Er du vild med fleksibilitet, giver det god mening med den nye sokketrend inden for løbesko. Den 3D-printede hæl-konstruktion giver dog stadig en vis stabilitet under løb, og er en fin balancegang. Vi vil ikke anbefale den til trailløb eller løb på meget ujævnt terræn, men som en let, åndbar sko til asfalt – og især til den mere urbane løber, der gerne vil have en stilfuld løbesko – er den helt perfekt.

Tester: Sofie Hvitved
Vejl. pris: 1.199,-
Web: www.reebok.dk
Bedømmelse: ★★★★★☆